prof. dr hab. Janusz Włodzimierz Adamowski

Profesor Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego. Dziekan wydziału dwóch kadencji: 2016 – 2020 oraz 2020 – 2024. W latach 2008-2016 dziekan Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW, wcześniej (1999 – 2008) – dyrektor Instytutu Dziennikarstwa UW. Dwukrotnie członek Komitetu Nauk Politycznych Polskiej Akademii Nauk, obecnie (kadencja 2021 – 2022) – członek Komitetu Nauk o Mediach i Komunikacji Społecznej PAN. W przeszłości czterokrotnie powoływany przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji do rady nadzorczej spółki Polskie Radio SA, ostatnio (2014 – 2016) jako jej przewodniczący. Członek wielu rad naukowych i programowych jednostek badawczych i czasopism naukowych, autor publikacji na temat systemów medialnych Polski, Kanady, Rosji, Stanów Zjednoczonych AP oraz Wielkiej Brytanii. W latach 2002 – 2020 ekspert Polskiej Komisji Akredytacyjnej. Członek jury w konkursach dziennikarskich, m.in. przewodniczący Kapituły Nagrody im. Bolesława Prusa. Odbył staże naukowe, m.in. w Kanadzie (George Brown College i Centennial College w Toronto), Rosji (Państwowy Uniwersytet Moskiewski), USA (Indiana State University) i Wielkiej Brytanii (Wolfson College – University of Cambridge oraz University of Sussex). Promotor 16 rozpraw doktorskich oraz opiekun ponad 400 prac magisterskich i dyplomowych. Recenzent w licznych przewodach doktorskich i habilitacyjnych oraz postępowaniach o nadanie tytułu naukowego profesora. Odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Honorową Odznaką Polskiego Radia.