prof. dr hab. Jerzy Olędzki

Emerytowany nauczyciel akademicki na Uniwersytecie Warszawskim i Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Doktor habilitowany nauk politycznych w zakresie masowego komunikowania (1984 r.), profesor nauk humanistycznych (2011 r.). Wielokrotny stypendysta amerykańskich instytucji (Fundacji Fulbrighta, USIA, Fundacji Kościuszkowskiej w Nowym Jorku) i ośrodków akademickich. W latach 1984 – 1986 etatowy profesor Ohio University w Athens (Ohio, USA), gdzie prowadził m. in. badania wśród studentów dziennikarstwa oraz dziennikarzy amerykańskich, pracujących w mediach lokalnych, na temat roli etyki i profesjonalizmu w zawodzie dziennikarskim. Podobne badania przeprowadził w Polsce w latach dziewięćdziesiątych. Od 1970 do 2015 roku pracownik naukowo-dydaktyczny w Instytucie Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie pełnił różne funkcje kierownicze. W latach 2015 – 2021 profesor zwyczajny w Instytucie Edukacji Medialnej i Dziennikarstwa UKSW. Promotor kilkuset prac magisterskich i dyplomowych oraz wielu rozpraw doktorskich, z których większość dotyczy komunikacji medialnej i public relations. Recenzent w przewodach doktorskich, habilitacyjnych i profesorskich. Autor publikacji z zakresu medioznawstwa, komunikowania międzynarodowego, profesjonalizmu w public relations i dziennikarstwie. Członek honorowy Polskiego Towarzystwa Komunikacji Społecznej.