Zapowiedź M-B-K 2025

MEDIA – BIZNES – KULTURA. Pomorze 2025
GDAŃSK, 16-17 października 2025 roku

Media-Biznes-Kultura to cykliczna, międzynarodowa konferencja naukowa, która odbywa się co dwa lata i jest organizowana przez Instytut Mediów, Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Gdańskiego. Jej adresatami są przedstawiciele środowiska akademickiego, sektora biznesu, mediów oraz instytucji kultury współpracujących z mediami.

Tegoroczna, jubileuszowa 10. edycja konferencji jest poświęcona zagadnieniom inkluzywności w mediach i komunikacji, obejmującym zarówno teoretyczne koncepcje, jak i praktyczne wyzwania.

Inkluzywność, rozumiana jako równa reprezentacja różnorodnych grup społecznych, otwarty dostęp do informacji oraz aktywne uczestnictwo w debacie publicznej, stanowi jedno z istotnych wyzwań współczesnego ekosystemu medialnego. W dobie rosnącej polaryzacji, dynamicznych zmian technologicznych i globalnych napięć inkluzywne media stają się nie tylko etycznym zobowiązaniem, ale także warunkiem budowania społeczeństwa opartego na różnorodności i sprawiedliwości społecznej.

Aby jak najpełniej pochylić się nad tymi wyzwaniami, tegoroczna edycja konferencji Media-Biznes-Kultura. Pomorze 2025 wprowadza nową formułę tzw. podstolików medialnych. Chcemy zaproponować pogłębioną dyskusję na wybrane tematy oraz inicjować wspólne badania i przygotowywać rekomendacje na przyszłość w wybranych obszarach tematycznych:  

  • Komunikowanie polityczne: zagrożenia dla systemu demokratycznego (prowadzący: dr hab. Jacek Wojsław; email: jacek.wojslaw@ug.edu.pl)
  • Dziennikarstwo zaangażowane – etyka, emocje, sprawczość (prowadząca: dr Dominika Rafalska; email: dominika.rafalska@ug.edu.pl)
  • Jak inkluzywne są media społecznościowe? (prowadzący: dr Michalina Ahmad; email: michalina.ahmad@ug.edu.pl, dr Grzegorz Kapuściński; email: grzegorz.kapuscinski@ug.edu.pl)
  • Media a zrównoważony rozwój – doświadczenia, wyzwania i kompetencje przyszłości (prowadząca: dr Beata Czechowska Derkacz; email: beata.derkacz@ug.edu.pl)
  • Jak rozmawiać inkluzywnie o historii, kulturze i sztuce (prowadzący: dr hab. Konrad Knoch, email: konrad.knoch@ug.edu.pl)
  • Bitwa o inkluzywność. Co dalej z mediami publicznym? (prowadząca: dr Monika Białek; email: monika.bialek@ug.edu.pl)
  • Edukacja medialna jako narzędzie przeciwdziałania wykluczeniu (prowadząca: dr hab. Klaudia Cymanow-Sosin, prof. UPJPII, email: klaudia.cymanow_sosin@upjp2.edu.pl)

Formularz zgłoszenia. W formularzu proszę wyrazić chęć udziału wyłącznie w jednym podstoliku medialnym i zaproponować tematy do dyskusji, badania do omówienia, tezy czy teorie wymagające szerszych rozważań. Po zarejestrowaniu, prowadzący wspólnie z uczestnikami wypracują formułę spotkania i zakres przedmiotowy. Rejestracja: [TUTAJ]

W czasie tegorocznej konferencji odbędzie się VII Ogólnopolskie Seminarium Forum Młodych Medioznawców i Komunikologów PTKS. W ramach spotkania będzie można wysłuchać tematycznych wystąpień i prezentacji młodych badaczy – doktorantów i studentów: https://forms.office.com/e/rYiQSHJN5k.

Ponadto zostaną wręczone także nagrody w konkursie Medi@stery na najlepszą pracę magisterską z wiedzy o mediach. Konkurs jest cyklicznie organizowany przez Instytut Mediów, Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Gdańskiego.

Zapraszamy do udziału w dyskusji i wspólnego poszukiwania rozwiązań dla inkluzywnej, zrównoważonej i transparentnej przestrzeni medialnej.

Ważne daty

do 31.05.2025 – termin rejestracji poprzez stronę internetową www.mediabizneskultura.ug.edu.pl/rejestracja

do 15.06.2025 – informacja zwrotna dotycząca zaakceptowanych zgłoszeń wraz z informacją na temat spotkania organizacyjnego z prowadzącymi podstoliki.

do 31.10.2025 – termin nadsyłania pełnych tekstów do publikacji po wcześniejszym uzgodnieniu zakresu przedmiotowego z prowadzącymi podstoliki.

Opłata konferencyjna

–  Uczestnicy – 430 PLN

–  Uczestnicy (członkowie PTKS) – 380 PLN

–  Doktoranci – 150 PLN

–  Doktoranci (członkowie PTKS) – 100 PLN

–  Studenci – bezpłatnie

Opłatę konferencyjną należy uiścić po zaakceptowaniu zgłoszenia do dnia 30.06.2025 r. Opłata obejmuje możliwość publikacji tekstu w serii naukowej Media Biznes Kultura, wydawanej przez wysoko punktowane Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego lub w czasopiśmie naukowym Media Biznes Kultura (40 pkt. na liście MEiN).

Wpłat należy dokonywać przelewem na konto Uniwersytetu Gdańskiego:

ul. Bażyńskiego 8, 80-309 Gdańsk

59 1240 1271 1111 0010 4368 2415  

z dopiskiem: subkonto K701 oraz imieniem i nazwiskiem uczestnika

Faktury będziemy przesyłać na adres podany w formularzu rejestracyjnym.


Aktualne informacje na temat konferencji Media-Biznes-Kultura są dostępne na stronie internetowej: www.mediabizneskultura.ug.edu.pl
Wszelkie pytania prosimy kierować na adres mailowy konferencji: mbksekretariat@ug.edu.pl