Międzynarodowa Konferencja MEDIA-BIZNES-KULTURA. Pomorze 2023
Uniwersytet Gdański 12-13 października 2023
Wystąpienie Vasilisy Stepanenko, laureatki Nagrody Pulitzera: „Media a wojna w Ukrainie”
Vasilisa Stepanenko, pochodząca z Charkowa ukraińska dziennikarka i producentka filmów wideo, laureatka Nagrody Pulitzera za Służbę Publiczną, przyznanej w 2023 roku, wystąpi w roli keynote speakera w czasie Międzynarodowej Konferencji Media-Biznes-Kultura. Pomorze 2023, organizowanej przez Instytut Mediów, Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Gdańskiego.
Spotkanie z Vasilisą Stepanenko odbędzie się 12 października br. o godz. 10.00 w auli S208 na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego (Gdańsk, ul. Jana Bażyńskiego 4, kampus UG w Gdańsku Oliwie).
Temat wystąpienia laureatki Nagrody Pulitzera to „Media a wojna w Ukrainie”.
Biogram:
Vasilisa Stepanenko, pochodząca z Charkowa ukraińska dziennikarka i producentka filmów wideo, laureatka Nagrody Pulitzera za Służbę Publiczną, przyznanej w 2023 roku.
Pracę rozpoczęła jako reporterka w telewizji Orion w Charkowie w 2019 roku. W styczniu 2022 roku zaczęła pracować jako freelancerka dla Associated Press (AP). W lutym i marcu tego samego roku, w ramach międzynarodowego teamu AP, wspólnie z Mścisławem Czernowem i Evgeniyem Maloletką, ukraińskimi dziennikarzami i fotoreporterami, relacjonowała rosyjską inwazję na Mariupol. Uwięzieni w oblężonym mieście pokazywali ataki Rosjan na cywilną ludność i budynki. W tym samym czasie rosyjskie MSZ i Ministerstwo Obrony zapewniały, że Rosja atakuje wyłącznie cele wojskowe. Czernow, Maloletka i Stepanenko byli jednymi z nielicznych, a według AP, jednymi ukraińskimi dziennikarzami, którzy jako członkowie międzynarodowego zespołu AP relacjonowali w tym czasie sytuację w Mariupolu. Ich zdjęcia były szeroko wykorzystywane przez zachodnie media do pokazywania wojny na Ukrainie. Stepanenko była jedną z producentek wyróżnionego wieloma nagrodami filmu: „20 dni w Mariupolu”.
Vasilisa Stepanenko jest także laureatką kilku innych cenionych w branży dziennikarskiej i filmowej nagród. Jest to nagroda ICFJ (Międzynarodowego Centrum Dziennikarzy): Knight International Journalism Award, przyznawana autorom innowacyjnych reportaży, produkcji filmowych, mających znaczący wpływ na życie ludzi i regionu, o którym piszą/mówią. To także nagroda George’a Polka, przyznawana dziennikarzom przez Long Island University w Nowym Jorku oraz nagroda Royal Television Society.
O Konferencji:
MEDIA-BIZNES-KULTURA, to międzynarodowa konferencja naukowa, która odbywa się co dwa lata i jest organizowana przez Instytut Mediów, Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Gdańskiego. Jest adresowana do środowiska naukowego, przedstawicieli biznesu, pracowników mediów oraz instytucji kultury współpracujących z mediami. Od kilku lat jest to jedno z najbardziej znaczących spotkań teoretyków i praktyków oraz forum wymiany poglądów na temat etycznych, technologicznych, kulturowych i rynkowych procesów związanych z komunikacją społeczną i mediami.
Tegoroczna, 9. edycja, koncentruje się na zagadnieniach kryzysu i gwałtownych zmian, jakich jesteśmy świadkami w ostatnich latach. Pandemia COVID-19, wojna w Ukrainie, kryzys klimatyczny i spowolnienie gospodarcze powodują nie tylko, że media dostarczają odbiorcom dużej ilości informacji na temat współczesnych wyzwań, ale sprawiają też, że same media i dziennikarze muszą dostosować się do nowych warunków.
W ramach konferencji odbędą się panele tematyczne z udziałem naukowców i praktyków, a dyskusje będą toczyć się głównie wokół czterech obszarów tematycznych: Media w kryzysie – kryzys w mediach; (R)ewolucja rynku mediów; Nowe środki przekazu – nowe społeczeństwo; Media, demokracja, polityka. Ważnym elementem konferencji są panele młodych badaczy – doktorantów i studentów.
W roli keynote speakera wystąpi Vasilisa Stepanenko, ukraińska dziennikarka i producentka filmów wideo, laureatka Nagrody Pulitzera za Służbę Publiczną, przyznanej w 2023 roku. Temat jej wystąpienia brzmi: „Media a wojna w Ukrainie”.
W czasie tegorocznej konferencji odbędzie się otwarte spotkanie na temat mediów akademickich i studenckich, inaugurujące projekt OFMA on Tour, realizowany przez Ogólnopolskie Forum Mediów Akademickich. W ramach spotkania będzie można wysłuchać tematycznych wystąpień, prezentacji oraz debaty: „Media akademickie i studenckie w świecie algorytmów i sztucznej inteligencji”.
Zostaną wręczone także nagrody w konkursie Medi@stery na najlepszą pracę magisterską w obszarze mediów, który jest cyklicznie organizowany przez Instytut Mediów, Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Gdańskiego oraz nagród w Międzynarodowym Festiwalu Fotografii w Dali (Chiny), jednym z najbardziej prestiżowych konkursów fotograficznych na świecie.
Konferencja będzie miała formułę hybrydową (spotkania online oraz na Wydziale Nauk Społecznych UG), a wybrane transmisje będą miały miejsce na platformie Teams.