Relacja z konferencji 2023

Zakończyła się Konferencja MEDIA-BIZNES-KULTURA. Pomorze 2023. Tegoroczna Międzynarodowa Konferencja MEDIA-BIZNES-KULTURA. Pomorze 2023 zgromadziła ponad 100 gości z ośrodków naukowych z Polski i zagranicy i obfitowała w wiele wyjątkowych wydarzeń. W roli keynote speakerki wystąpiła Vasilisa Stepapnenko, laureatka tegorocznej Nagrody Pulitzera, która spotkała się ze studentami Uniwersytetu Gdańskiego. W czasie konferencji nadano medale Uniwersytetu Gdańskiego pracownikom Instytutu Mediów, Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UG, odbyła się otwarta debata na temat mediów akademickich i studenckich oraz wręczono nagrody w dorocznym konkursie Media@stery.

MEDIA-BIZNES-KULTURA to międzynarodowa konferencja naukowa, która odbywa się co dwa lata i jest organizowana przez Instytut Mediów, Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Gdańskiego (IMDiKS UG). Każda edycja gromadzi naukowców z kilkudziesięciu ośrodków naukowych z Polski i zagranicy, przedstawicieli biznesu, pracowników mediów oraz instytucji kultury współpracujących z mediami. Od kilku lat jest to jedno z najbardziej znaczących spotkań teoretyków i praktyków oraz forum wymiany poglądów na temat etycznych, technologicznych, kulturowych i rynkowych procesów związanych z komunikacją społeczną i mediami. Tegoroczna, 9. edycja, koncentrowała się na zagadnieniach kryzysu i gwałtownych zmian, jakich jesteśmy świadkami w ostatnich latach i tego, jak media odzwierciedlają i wpływają na tę nową rzeczywistość.

Uroczyste otwarcie konferencji odbyło się z udziałem JM Rektora Uniwersytetu Gdańskiego, prof. Piotra Stepnowskiego oraz Prodziekan ds. Studenckich Wydziału Nauk Społecznych UG, dr Barbary Kijewskiej. Konferencję otworzyła Dyrektorka Instytutu Mediów, Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UG, prof. Małgorzata Łosiewicz. W swoim wystąpieniu zwróciła ona uwagę przede wszystkim na tematykę tegorocznych obrad: wojna w Ukrainie, kryzys klimatyczny i spowolnienie gospodarcze powodują nie tylko, że media dostarczają odbiorcom wiele informacji na temat współczesnych wyzwań, ale sprawiają też, że same media i dziennikarze muszą dostosować się do nowych warunków.

JM Rektor Uniwersytetu Gdańskiego prof. Piotr Stepnowski zwrócił uwagę na niezwykle istotną, komunikacyjną rolę mediów w dobie dynamicznych cywilizacyjnych zmian oraz odpowiedzialne kształcenie przyszłych adeptów dziennikarstwa. Dr Barbara Kijewska odniosła się do roli mediów w kształtowaniu i stabilizowaniu demokratycznych systemów.

Uroczyste otwarcie konferencji było okazją do uhonorowania odchodzących na emeryturę pracowników Instytutu Mediów, Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UG: prof. Jolanty Maćkiewicz oraz redaktorów: Aliny Kietrys i Marka Ponikowskiego. Wszyscy oni z wielkim zaangażowaniem pracowali na rzecz utworzenia na Uniwersytecie Gdańskim kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna oraz wnieśli ogromny wkład w wysoką jakość kształcenia. Prof. Jolanta Maćkiewicz została uhonorowana Złotym Medalem Uniwersytetu Gdańskiego: DOCTRINAE SAPIENTIAE HONESTATI: za długoletnią i pełną zaangażowania działalność na rzecz rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego, a także za wspieranie kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna oraz budowanie pozytywnego wizerunku naszej Alma Mater. Redaktorzy Alina Kietrys oraz Marek Ponikowski otrzymali Brązowe Medale Uniwersytetu Gdańskiego: BENE MERITO ET MERENTI: za długoletnią i pełną zaangażowania pracę na rzecz rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego oraz budowanie pozytywnego wizerunku naszej Alma Mater. Medale wręczył JM Rektor Uniwersytetu Gdańskiego prof. Piotr Stepnowski, który pogratulował laureatom wyróżnienia. Nie zabrakło wzruszających laudacji na cześć uhonorowanych: laudację na część prof. Jolanty Maćkiewicz wygłosił dr Dominik Chomik (IMDiKS UG), na cześć Redaktor Aliny Kietrys – dr Beata Czechowska-Derkacz (IMDiKS UG), a na cześć Redaktora Marka Ponikowskiego – dr Konrad Knoch (IMDiKS UG).

Kolejnym ważnym momentem konferencji było wręczenie nagród laureatom ogólnopolskiego konkursu Medi@stery na najlepszą pracę magisterską z wiedzy o mediach, który jest cyklicznie organizowany przez Instytut Mediów, Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UG i na stałe wpisał się w kalendarz ważnych wydarzeń akademickich. Konkurs został zainicjowany w celu promowania najwybitniejszych prac absolwentów magisterskich studiów dziennikarskich i zgodnie z ideą zawartą w nazwie, Medi@stery torują drogę indywidualnym, twórczym i merytorycznie wartościowym dokonaniom.

Laureatem pierwszego miejsca został  Wojciech Kułaga z Uniwersytetu Jagiellońskiego za pracę: „Od demotywatorów do wideo-memów na TikToku. Ewolucja memów internetowych”, napisaną pod kierunkiem  prof. Małgorzaty Lisowskiej-Magdziarz. Drugie miejsce zdobyła  Wiktoria Nylec z Uniwersytetu Warszawskiego za pracę: „Tożsamość narodowa w czasie kryzysu na granicy polsko-białoruskiej na przykładzie tygodnika <<w Sieci>>”, napisaną pod kierunkiem prof. Tomasza Gackowskiego, a trzecie – Wirginia Anna Wywiał z Uniwersytetu Jagiellońskiego za pracę: „Nowi ateiści kontra teiści. Ramowanie religii i Boga w debatach światopoglądowych”, napisaną również pod kierunkiem prof. Małgorzaty Lisowskiej-Magdziarz. Rozmowę z laureatem pierwszego miejsca oraz promotorką pracy przeprowadził Staś Pawłowski, student dziennikarstwa i komunikacji społecznej UG. Nagrody wręczyły: dyrektorka Instytutu prof. Małgorzata Łosiewicz oraz wicedyrektorka –  prof. Anna Ryłko-Kurpiewska.

Konferencja była również okazją do uhonorowania nagród w Międzynarodowym Festiwalu Fotografii w Dali (Chiny), jednym z najbardziej prestiżowych konkursów fotograficznych na świecie. Tę część poprowadziła prof. Karolina Aszyk-Trepa, która wraz ze studentami uczestniczyła w konkursie. Mateusz Siedlecki, tegoroczny dyplomant kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna na UG, za cykl fotografii zatytułowany „Memoir”, zdobył na tym festiwalu główną nagrodę za debiut. Na wystawę zostały zakwalifikowane i zaprezentowane na niej prace studentów specjalności fotograficznej: Sandry Cwintal, Aleksandry Gryńko, Magdaleny Fedak, Kacpra Frąckowiaka, Kingi Trzebiatowskiej i Jakuba Zery oraz pracowników:  prof. Zbigniewa Treppy, prof. Karoliny Aszyk i mgr. Mikołaja Janiaka.

Ważnym momentem konferencji, który zgromadził ponad sto osób w auli Wydziału Nauk Społecznych UG, było spotkanie z Vasilisą Stepanenko, ukraińską dziennikarką i producentką filmów wideo, tegoroczną laureatką Nagrody Pulitzera za Służbę Publiczną, która mówiła o roli mediów w czasie wojny na Ukrainie. Rozmowę z Vasilisą poprowadziła dr Dominika Rafalska (IMDiKS UG), a wprowadzenie przygotowała prof. Iryna Ivanova z Charkowskiego Narodowego Uniwersytetu Ekonomicznego. Studenci pytali przede wszystkim o warunki pracy i wyzywania, jakie stają dziś przed korespondentem wojennym w Ukrainie, ale nie zabrakło także pytań szerszych: o rolę dziennikarzy i wolne media w przyszłej wolnej Ukrainie.

W czasie konferencji tradycyjnie odbyła się otwarta debata na aktualne tematy związane z mediami. W tym roku wydarzenie nosiło tytuł: Media akademickie i studenckie w świecie algorytmów i sztucznej inteligencji”. Wystąpienia tematyczne wygłosili:  Zofia Przybysz i Aleksander Szlęzak – studenci dziennikarstwa i komunikacji społecznej, Instytut Mediów, Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UG oraz Bartłomiej Chlabicz, Koordynator projektów edukacyjnych z Warszawskiego Instytutu Bankowości, partnera konferencji. W panelu dyskusyjnym udział wzięli: dr Konrad Knoch – opiekun naukowy Studenckiego Koła Naukowego UG Neptun TV, dr Dominika Rafalska – opiekunka naukowa studenckiego portalu internetowego UG CDN, dr Monika Białek – opiekunka Koła Naukowego Radiowców UG, Paulina Kozień, redaktorka naczelna studenckiego portalu internetowego UG CDN oraz przedstawiciele mediów akademickich ze szkół wyższych, tworzących wraz z Uniwersytetem Gdańskim Związek Uczelni Fahrenheita – Politechniki Gdańskiej i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego: Małgorzata Omilian-Mucharska – redaktorka naczelna Gazety GUMed i redaktorka zarządzająca ‘European Journal of Translational and Clinical Medicine’ oraz prof. Krzysztof Goczyła – redaktor naczelny Pisma Politechniki Gdańskiej. Goście dzielili się swoimi doświadczeniami związanymi z wydawaniem i przygotowywaniem gazet, portali, audycji radiowych i telewizyjnych w dobie dynamicznych zmian w mediach, do których wkroczyły algorytmy, nowe sposoby promowania treści, pozycjonowanie i sztuczna inteligencja. Warto dodać, że spotkanie na Uniwersytecie Gdańskim inauguruje projekt OFMA on Tour, realizowany przez Ogólnopolskie Forum Mediów Akademickich. Wydarzenie moderowała dr Beata Czechowska-Derkacz.

Jak co roku sercem konferencji były panele naukowe, także z udziałem młodych badaczy: doktorantów i studentów oraz obrady w sekcjach z udziałem naukowców i praktyków z kilkudziesięciu ośrodków naukowych z polski i zagranicy. Panel naukowy otwierający obrady nosił tytuł: „Reportaż literacki w cyfrowej erze (r)ewolucji – nowe wyzwania”, a poprowadziła go dr Monika Białek. Wygłoszono ponad sto referatów, a dyskusje toczyły się wokół czterech obszarów tematycznych: Media w kryzysie – kryzys w mediach; (R)ewolucja rynku mediów; Nowe środki przekazu – nowe społeczeństwo; Media, demokracja, polityka.

W organizację konferencji, jak co roku, zaangażowali się studenci z kół naukowych: Radiowców, CDN, Neptun TV oraz Inspiar, na co dzień tworzący studenckie media Uniwersytetu Gdańskiego: Radio MORS, Portal Internetowy CDN, Telewizję Neptun TV. Na bieżąco zamieszczali tam relacje z wydarzeń, wywiady i materiały publicystyczne.

Warto dodać, że tegoroczna konferencja miała formułę hybrydową, a większość wydarzeń można było śledzić online. Nad streamingiem i relacjami online czuwali studenci z Koła Naukowego UG Neptun TV, a całość koordynował Aleksander Szlęzak.

Relacje online są dostępne na kanele:

Beata Czechowska-Derkacz

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *